|
Pyyyyyyszna ryba !!!
Drogie Panie, Żony zapalonych wędkarzy !
Polecamy głównie Wam jedną z naszych stron, abyście mogły zrobić użytek ze "zdobyczy" Waszych mężów i jednocześnie wykazać się zdolnościami kulinarnymi. Polecamy także, po tak pysznie przyrządzonej rybce na obiad, przepis na szarlotkę z kremem. Na pewno okaże się hitem do popołudniowej herbatki, a na wieczór we dwoje coś romantycznego - szampański koktajl "Królowa nocy". Polecamy serdecznie, udany wieczór i satysfakcja gwarantowane.
Sandacz z patelni z sosem suszonych grzybów
(wg przepisu Roberta Sowy)
Składniki:
(dla 4 osób)
- 400 g filetu z sandacza
- Sok z 1 cytryny
- 50 ml białego wina
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 4 łyżki oleju
- 50 g suszonych grzybów
- 100 ml śmietany 36%
- 50 ml białego wina
- 30 g cebuli
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki oliwy do smażenia
- 1 roztarty ząbek czosnku
- Sól ziołowa, Pieprz czarny mielony Prymat
Sposób przygotowania:
Wyporcjowanego sandacza skropić sokiem z cytryny i białym winem, natrzeć odrobiną roztartego czosnku i posypać posiekanym koprem. Tak przygotowaną rybę skropić olejem i pozostawić w lodówce na kilka godzin, aby uszlachetnić jej smak. Grzyby namoczyć i ugotować w tej samej wodzie. Wystudzone grzyby pokroić w paseczki, nie wylewając wywaru z gotowania. Na małą, rozgrzaną patelnię wlać odrobinę oleju i podsmażyć cebulę, czosnek i ugotowane grzyby. Skropić białym winem, a następnie zalać śmietaną i podgrzewać cały czas mieszając, aż do momentu odparowania wody. Doprawić do smaku solą, pieprzem, czosnkiem i wywarem z gotowanych grzybów. Sandacza osolić, oprószyć mąką i usmażyć na złoty kolor. Podawać z sosem z suszonych grzybów i chrupiącymi placuszkami z cukinii.
Szczupak w ziołach
SKŁADNIKI
- 1 sprawiony szczupak 1,5 kg
- 2 cytryny
- 1 łyżka masła
- sól
- świeżo zmielony pieprz
- zioła; kolendra, szczypiorek, koperek
PRZYGOTOWANIE
Szczupaka myjemy, dzielimy na filety i nacieramy solą, pieprzem, skrapiamy sokiem z jednej cytryny. Następnie siekamy po łyżce kolendry, pietruszki i koperku. Każdy filet obkładamy mieszanką z ziół, smarujemy masłem i zawijamy w folię aluminiową. Tak przygotowane filety układamy na ruszcie i pieczemy przez 20 minut. Podajemy z cząstkami pokrojonej cytryny.
Zupa z grzybów leśnych podana z karpiem, świeżo siekanym koperkiem i łazankami
wg przepisu Roberta Sowy
Składniki dla 4 osób:
200 g filetu z karpia
50 g marchwi
50 g selera
50 g selera naciowego
500 ml bulionu z kurczaka
100 ml białego wina
Sok z cytryny do smaku
200 g mrożonych grzybów leśnych
100 ml śmietany 36%
1 pęczek koperku
4 łyżki ugotowanych łazanek
Sposób przygotowania:
Do gorącego bulionu wrzucić drobno pokrojone jarzyny. Ugotowane grzyby leśne pokroić w kostkę, a następnie obsmażyć na patelni i dodać do rosołu. Całość gotować, aż warzywa będą miękkie, a następnie dodać białe wino, odrobinę soku z cytryny, sól, pieprz i śmietanę. Oczyszczony filet z karpia pokroić w kostkę i obsmażać małymi partiami na dobrze rozgrzanej patelni. Usmażoną rybę wrzucić do zupy, dodać posiekany koperek i ugotowane łazanki, gotować jeszcze przez chwilę. Do zupy można również dodać kilka kropli oleju truflowego, co podniesie aromat i smak potrawy.
Marynowany filet z sandacza podany z aromatycznymi gruszkami i jabłkami w miodzie i śliwowicy
wg przepisu Roberta Sowy
Składniki dla 4 osób:
600 g fileta z sandacza
Marynata:
Czosnek
Kilka gałązek rozmarynu
Czarny pieprz
200 g filetowych gruszek
200 g filetowanych jabłek
2 łyżki masła
50 ml śliwowicy łąckiej
2 łyżki miodu
Sól, pieprz do smaku
1 cytryna
4 gałązki świeżej mięty
4 gałązki rozmarynu
Sposób przygotowania:
Umyte i oczyszczone filety z sandacza pokroić na równe części, natrzeć czosnkiem, obłożyć gałązkami rozmarynu, oprószyć pieprzem i marynować 4-6 godzin.
Obrane i wyfiletowane jabłka i gruszki usmażyć na maśle, dodać miód, śliwowicę, rozmaryn i smażyć przez ok. 10 minut.
Sandacza piec 15 minut w temperaturze 200˚C. Aromatyczne jabłka i gruszki ułożyć na talerzach, a następnie dodać rybę. Danie udekorować gałązkami rozmarynu oraz cytryną i skropić sosem powstałym podczas duszenia owoców.
Smażony filet z pstrąga z płatkami migdałów i sosem piernikowym z bakaliami
wg przepisu Roberta Sowy
Składniki dla 4 osób:
8 filetów z pstrąga ze skórą
Przyprawa do ryb
4 łyżki mąki pszennej
Olej rzepakowy do marynowania i smażenia
4 łyżki masła roślinnego
1 rozgnieciony ząbek czosnku
4 łyżki prażonych płatków migdałów
Sok z ½ cytryny
1 łyżka świeżo siekanego koperku
8 łyżek kapusty z grochem i grzybami
4 cząstki cytryny
Sos:
100 g czerstwego, pokruszonego piernika
1 łyżka posiekanych ulubionych bakalii
1 łyżka posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki miodu gryczanego
50 ml miodu pitnego
sok z ½ cytryny
Przyprawa do piernika
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki sosu dokładnie miksujemy i doprawiamy do smaku. Filety z pstrąga umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i zamarynować w przyprawie do ryb połączonej z olejem. Po około dwóch godzinach oprószyć mąką, usmażyć z obu stron na złoty kolor i odstawić w ciepłe miejsce. Na patelni rozgrzać masło z czosnkiem, a gdy zacznie „skwierczeć” dodać migdały, sok z cytryny i koperek. Po chwili zdjąć z ognia. Chrupiącą rybę ułożyć na talerzu wraz z gorącą kapustą. Tak przygotowane danie polać migdałami z masłem, skropić sosem piernikowym i udekorować cząstką cytryny.
Karp smażony w maśle
Składniki
- 1 karp
- sok z jednej cytryny
- sól
- pieprz
- mąka
- 1 kostka masła
Przygotowanie
Karpia wypatroszyć, pokroić na dzwonka, umyć. Skropić sokiem z cytryny, posolić i popieprzyć. Każdy kawałek karpia obtoczyć w mące i usmażyć na maśle.
Sandacz z rukolą marynowany w pieprzu cytrynowym
wg przepisu Roberta Sowy
Składniki na 4 porcje ryby:
Marynata:
- 2-3 ząbki czosnku
- kilka gałązek rozmarynu
- 2 łyżeczki pieprzu cytrynowego
- sól do smaku
- 2 łyżki mąki
- olej do smażenia
- pęczek umytej rukoli
- 2 łyżki oleju lnianego
- sok z 1/2 cytryny
- 4 pieczone pomidorki czereśniowe
Karp w galarecie
Składniki
- 1 kg karpia oczyszczonego bez głowy
- pęczek włoszczyzny
- 2 cebule
- kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu
- liść laurowy
- sól
- szczypta cukru
- 2 białka
- 2 łyżki octu
- 2 łyżeczki żelatyny
Przygotowanie
Warzywa umyć, obrać, opłukać, zalać wrzącą wodą, osolić, dodać odrobinę cukru i gotować. Oczyszczoną, umytą i pokrojoną na dzwonka rybę włożyć do wrzącego wywaru, dodać przyprawy i gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Ugotowaną rybę ostrożnie wyjąć łyżką cedzakową. Żelatynę namoczyć zalewając kilkoma łyżkami zimnej wody. Wywar przecedzić, dodać lekko roztrzepane białka oraz ocet i namoczoną żelatynę. Podgrzewać na wolnym ogniu, a gdy wywar się sklaruje, przecedzić przez gazę. Na dno formy wlać połowę wywaru, wstawić do lodówki, a gdy się zetnie, na zastygniętej galarecie ułożyć porcję ryby i zalać pozostałym wywarem. Ponownie zostawić do zastygnięcia. Przed podaniem wyłożyć zawartość na półmisek. Udekorować grzybkami z octu, zielonym groszkiem, listkami sałaty lub jarmużu, papryką lub pomidorami cząstkami cytryny.Podawać z dodatkiem sosów i pieczywa.
Sandacz z wody
SKŁADNIKI
- 4 średniej wielkości sandacze
- włoszczyzna
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 1 cebula
- 200 g masła
- 8 jajek
- starty chrzan
- natka pietruszki
- cytryna
- sól
PRZYGOTOWANIE Najlepiej nadają się ryby, które można przyrządzić w całości. Sandacze starannie oczyścić, skropić cytryną i posolić. Włożyć do zimnej wody wraz z pokrojoną w kostkę włoszczyzną i przyprawami, posiekaną cebulą i szczyptą soli. Po zagotowaniu odstawić na kwadrans aby ryby przeszły aromatem. Następnie wyjmujemy je łyżką cedzakową i odstawiamy w ciepłe miejsce. Podajemy je z ugotowanymi i pokrojonymi w ćwiartki jajkami , masłem chrzanowym (starty chrzan z masłem).
Duszony sandacz
SKŁADNIKI
- 0,8 kg sandacza
- 3 łyżki masła
- 4 cebule
- cytryna
- pół szklanki śmietany
- 2 dag kaparów
- 3 dag oliwek
- sól
- curry
- cukier do smaku
PRZYGOTOWANIE Oczyszczonego i wypatroszonego sandacza umyć, przekrajać wzdłuż na połówki, usunąć kręgosłup, pokrajać ukośnie na porcję, posypać przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na 30 minut. Ułożyć w naczyniu. Cebule obrać, zetrzeć na tarce, włożyć ryby razem z masłem i dusić na małym ogniu. Cytrynę umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w półplasterki. Oliwki wydrylowane pokroić w paseczki, kapary opłukać, dodać do ryby razem z cytryną. Wlać śmietanę, chwilę poddusić, doprawić.
Wykwintny suflet z sandacza
SKŁADNIKI
- 20 dag ugotowanego filetu z sandacza
- 3 dag mąki
- 4 dag masła
- 10 dag szyjek rakowych
- 3 jajka
- 100 ml śmietany
- gałka muszkatołowa
- sól
- pieprz
PRZYGOTOWANIE Sandacza zmiksować razem z żółtkami i śmietaną, następnie dodać mąkę , posolić i dodać pieprz. Dodać szyjki rakowe i delikatnie wymieszać z ubitą na sztywno pianą z białek. Powstałą masę przełożyć do mniejszych miseczek żaroodpornych. Suflety wstawić do kąpieli wodnej w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni na 15 minut. Przez ten czas nie otwierać piekarnika gdyż suflet może opaść. Podawać po wyjęciu z piekarnika na ciepło.
Węgorz w cieście
SKŁADNIKI
PRZYGOTOWANIE Z węgorza ściągnąć skórę , pokroić rybę na dzwonka, posolić i odstawić na godzinę. Następnie włożyć do garnka wlać niewielką ilość wody i gotować 15 minut. Z jaj, mąki i soli zrobić ciasto, każdy dzwonek obtoczyć w cieście i usmażyć na słabym ogniu ze wszystkich stron na złoty kolor.
Węgorz w maśle
SKŁADNIKI
- 1,2 kg węgorza
- 60-07 dag masła
- sól
PRZYGOTOWANIE Z węgorza ściągnąć skórę, rybę wypatroszyć, głowę i ogon odciąć, mięso pokroić na 6-8 dag kawałki. Pokrojonego węgorza wypłukać kilka razy w wodzie. Następnie ugotować w osolonej wodzie. Ugotowane kawałki węgorza polać roztopionym masłem. Podawać z puree ziemniaczanym , brokułami , kaparami lub kalafiorem.
Jesiotr pieczony
SKŁADNIKI
- 1 jesiotr
- sól
- ocet winny
- kilka łyżek masła
sos
- 20 dag śmietany (36%)
- 3-4 łyżki białego wytrawnego wina
- sok z cytryny
- sól
- kilka nitek szafranu
- posiekane świeże zioła
- czerwony kawior
- cytryna
- grillowane ząbki czosnku
PRZYGOTOWANIE Jesiotra oczyścić i umyć, natrzeć solą i skropić kilkoma łyżkami octu winnego. Włożyć na godzinę do lodówki. Następnie wytrzeć rybę z nadmiaru soli. Ułożyć w natłuszczonym żaroodpornym naczyniu. Obłożyć wiórkami masła, piec 15-20 minut w temperaturze 150 stopni C. Sos: zagotować śmietanę z winem i rozpuszczonym szafranem, przyprawić solą i sokiem z cytryny. Polać rybę, krótko zapiec. Podawać z czerwonym kawiorem, posypać posiekanymi ziołami, udekorować cytryną i czosnkiem. Można podawać z szafranowym ryżem.
Jesiotr w śmietanie
SKŁADNIKI
- 0,9 kg jesiotra
- 200 ml octu
- 200 ml bulionu
- 1 cebula
- 150 ml śmietany
- 60 g masła
- 1 łyżka mąki
- 1 łyżka posiekanego koperku
- sól
- pieprz
PRZYGOTOWANIE Rybę opłukać, osuszyć, sparzyć wrzącym octem i odstawić na 30 minut. Cebulę obrać, opłukać, posiekać, gotować z bulionem pod przykryciem przez 15 minut i przecedzić. Wywar zachować.Rybę osączamy z octu, usuwamy skórę, solimy, przysmażamy na maśle ze wszystkich stron. Potem wlewamy wywar i dusimy przez 30 minut. Do wywaru wlewamy śmietanę wymieszaną z mąką i zagotowujemy. Po wyjęciu rybę kroimy w plastry. Do sosu dodajemy koperek, doprawiamy solą i pieprzem.
JESIOTR W BOROWIKACH
SKŁADNIKI
- 800 g fileta z jesiotra
- 50 g duszonych borowików
- 200 g borowików mrożonych
- 100 ml oliwy
- 1 szalotka
- 2 posiekane ząbki czosnku
- 6 pomidorków koktajlowych
- natka pietruszki
- 1 jajko
- sól
- pieprz
PRZYGOTOWANIE
Jesiotra obsmażyć tylko od strony skóry i przyprawić. Suszone borowiki zagotować w niewielkiej ilości wody i odstawić na 5 minut. Plasterki opłukać w bieżącej wodzie. Płat jesiotra wysmarować roztrzepanym jajkiem a następnie pokryć całą powierzchnie plasterkami borowika na kształt łusek. Wodę, w której moczyły się grzyby odlać i odparować. Na oliwie zeszklić czosnek i szalotkę, a następnie na tym poddusić grzyby podlewając esencją z grzybów. Rybę umieścić w piekarniku i opiekać do średniego wysmażenia. Przed podaniem do duszonych borowików, dodać pokrojone pomidorki i natkę pietruszki. Doprawić do smaku i wyłożyć na talerz. Gotowego jesiotra ułożyć na grzybach i pomidorkach.
Sum smażony
SKŁADNIKI
- 1,5 kg suma
- 30 dag smalcu
- 20 dag tartej bułki
- 3 jaja
- 10 dag mąki
- pęczek natki pietruszki
- cytryna
- sos majonezowy
- sól
PRZYGOTOWANIE Suma oczyścić, zdjąć skórę, ściągnąć mięso z kręgosłupa, umyć w zimnej wodzie, pokroić na kawałki, wetrzeć sól. Następnie obtoczyć w mące, jajku, tartej bułce, smażyć na gorącym tłuszczu z obu stron. Po usmażeniu ułożyć na półmisku, udekorować posiekaną natką pietruszki i plasterkami cytryny. Podawać z usmażonymi na smalcu frytkami lub plasterkami ziemniaków.
Sum pod sosem z kiszonych ogórków i koperku
SKŁADNIKI
- 700 g fileta z suma
- 150 g kiszonych ogórków
- 75 ml kwasu ogórkowego
- 1 żółtko
- 1/2 kostki masła
- 1 mała szalotka
- 1 pęczek koperku
- sól
- pieprz
- olej
- ziemniaki puree
PRZYGOTOWANIE
Szalotkę posiekać i zeszklić na oleju, na małym ogniu. Następnie zalać kwasem ogórkowym, dodać pieprz i odparować tak aby na dnie pozostało trochę płynu. Odstawić do ostygnięcia. Potem dodać żółtko. Żółtko ubijać w płynie nad małym ogniem do powstania piany. Rozpuścić masło i wlać go ostrożnie do piany. Suma podzielić na porcję i usmażyć. Ogórka kiszonego obrać i pokroić w plasterki, koperek posiekać i wymieszać razem w maślanym sosie. Na gorącym puree ziemniaczanym ułożyć porcję suma, a na to nałożyć dużą łyżkę sosu tak by oblał całą rybę.
Pieczony sum w bułce tartej ze świeżym tymiankiem, czosnkiem i cytryną
SKŁADNIKI
- 4 filety z suma
- 2 łyżeczki mieszanki przypraw (przepis poniżej)
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki białego pieprzu
- 1 łyżka posiekanego czosnku
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka świeżego tymianku
- 1 cytryna
- 1/4 szklanki bułki tartej
MIESZANKA PRZYPRAW
- 2 i 1/2 łyżki papryki
- 2 łyżki soli
- 2 łyżki granulowanego czosnku
- 1 łyżka czarnego pieprzu
- 1 łyżka granulowanej cebuli
- 1 łyżka pieprzu krajeńskiego
- 1 łyżka suszonego oregano
- 1 łyżka suszonego tymianku
PRZYGOTOWANIE Piekarnik nastawić na funkcję "grill" i maksymalnie rozgrzać. Filety z obu stron doprawić mieszanką przypraw, solą i białym pieprzem, a następnie przełożyć na blaszkę wyłożoną folią aluminiową. Do małej miseczki przełożyć czosnek, 2 łyżki oliwy z oliwek i tymianek. Dobrze wymieszać, tak by wszystkie składniki się ze sobą połączyły. Za pomocą pędzelka filety posmarować mieszanką oliwy z czosnkiem, a następnie skropić sokiem z cytryny i każdy z nich posypać łyżką bułki tartej. Filety skropić resztą oliwy z oliwek, a następnie wstawić do piekarnika na średnią wysokość. Piec przez 6 - 7 minut, następnie przewrócić na drugą stronę i piec kolejne 6 - 7 minut. Podawać od razu. A poniżej coś na słodko:))
Szarlotka z kremem
SKŁADNIKI CIASTO
- 3 szklanki mąki krupczatki
- 5 łyżek cukru
- 3/4 kg jabłek
- kostka margaryny
- 5 jajek
- 3 łyżki śmietany
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- tłuszcz do formy
- tarta bułka do posypania formy
KREM
- 2 torebki budyniu waniliowego lub śmietankowego
- cukier waniliowy
- szklanka cukru
PRZYGOTOWANIE Mąkę przesiać, dodać proszek do pieczenia i wymieszać. Żółtka oddzielić od białek. Do mąki z proszkiem dodać cukier i posiekaną margarynę. Wyrabiać ciasto dodając po jednym żółtku. Z gotowego ciasta oddzielić 1/3 i włożyć do lodówki. Pozostałe ciasto rozwałkować, wyłożyć nim formę wysmarowaną tłuszczem i posypaną bułką tartą. Jabłka obrać ze skórki, zetrzeć na tarce o grubych oczkach, lekko wycisnąć z nadmiaru soku. Masę jabłeczną rozłożyć na warstwie ciasta. Z białek ubić pianę, dodając stopniowo budyń i cukier. Powstałą masę ułożyć na warstwie jabłek. Resztę schłodzonego ciasta pokruszyć lub zetrzeć na tarce na wierzch masy kremowej. Szarlotkę wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 60 minut w temperaturze 200 stopni.
Szampański koktajl "Królowa nocy"
SKŁADNIKI
- 20 ml likieru pomarańczowego
- 40 ml soku pomarańczowego
- 20 ml Grenadine
- odrobina Angostury
- 180 ml wytrawnego szampana
- wisienki koktajlowe do dekoracji
PRZYGOTOWANIE Przepis jest dla dwóch osób. Likier pomarańczowy, Grenadine i Angosturę zmieszać. Rozlać do 2 kieliszków koktajlowych, uzupełnić szampanem i udekorować wisienką.
PIERNIKI ŚWIĄTECZNE
- 55 dag ( 550 g)mąki (+ więcej do podsypywania)
- 30 dag (300g) miodu (z miodem sztucznym pierniczki szybciej będą miękkie, niż z prawdziwym)
- 10 dag (100g)cukru pudru
- 12 dag ( 120 g) masła
- 1 jajko
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- przyprawa do piernika - około 60 g (można dać mniej)
- kakao (opcjonalnie, tym razem dałam 2 łyżeczki)
Miód i wymieszać z pozostałymi składnikami, wyrobić, aż ciasto będzie jednolite w przekroju (ja miodu nie podgrzewałam, rozpuściłam za to masło = świetnie się wałkowało). Wałkować podsypując mąką (ja na grubość około 2- 3 mm, ale można grubsze - grubsze są bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki.
Jeśli chcemy pierniczki z otworkiem do przewlekania, otworek robimy przed pieczeniem (słomką, lub lepszy - pomysł - wykałaczką, kręcąc nią).
Jeśli chcemy witrażyki, również przed upieczeniem, w dużym pierniczku wykrawamy mniejszy otworek, nasypujemy do niego pokrusznych landrynek (z górką) i pieczemy na papierze do pieczenia, ściągając po ostygnięciu.
Jeśli chcemy pierniczki dekoracyjne - smarujemy przed pieczeniem powierzchnię pierniczka roztrzepanym jajkiem, naklejamy cukrowe perełki, orzechy itp.
Piec około 8 - 10 minut (piekłam 7 minut) w temperaturze 180ºC, jeśli z witrażykami 11 - 12 minut w temperaturze 150º.
Lukrujemy lub polewamy czekoladą po upieczeniu.
Pierniczki po upieczeniu są twarde, później zmiękną (należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku). Bardzo długo i dobrze się przechowują (nawet kilka miesięcy). Można upiec je kilka tygodni przed świętami. Uwaga: Lukrowanie pierniczków najlepiej pozostawić na kilka dni przed świętami !
ŻYCZYMY SMACZNEGO >> WRÓĆ <<
|
|